Menu

Reklam1

Freitag, 22. Dezember 2017

2018 TYT ve YKS - Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Konuları ve Soru Dağılımı2018 TYT ve YKS - Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Konuları ve Soru Dağılımı

ÖSYM 2018 YKS 1. oturum Matematik Türkçe konuları ve yine 4 yıllık fakülte düşünen adayları ilgilendiren 2018 YKS 2. oturum konuları bunlara ait soru dağılımları
Aşağıdan 2018 YKS Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı soruları konu dağılımını inceleyebilirsiniz. Son yapılan YÖK açıklamaları doğrultusunda güncel müfredat esas alınarak hazırlanan YKS Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı konuları bu ilke doğrultusunda oluşturulmuştur.

2018 yılında ilk defa yapılacak olan YKS yüksek Öğretim Kurumları Sınavı sorularının kimi öğrenciler zor olacağını söylerken, kimi öğrenciler ise kolay olacağını savunuyor. 2018 YKS yüksek Öğretim Kurumları Sınavı sorularının zorluğu ya da kolaylığı elbette ki öğrencilerin sınava ne kadar çalışıp çalışmadığı ile ilgili olmaktadır. Fakat yine de öğrenciler gelecek yıl gerçekleşecek olan 2018 YKS yüksek Öğretim Kurumları Sınavının sorularının zorluğunu ya da kolaylığını merak etmektedir.

Tüm öğrencilerin sınavı kolay bir şekilde atlatabilmeleri için gerekli çalışmayı yapmaları gerekmektedir. Çünkü sınav sorularının nasıl olacağı konusunda hiçbir tahmin gerçeği tam anlamıyla yansıtmayacaktır.

2018 TYT YKS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı (1. Oturum)

2018 Türkçe Temel Yeterlilik Testi TYT Konu Dağılımı belli oldu. Bu yıl ilk defa yapılacak olan 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Türkçe soru dağılımı hangi konular çıkacak. Lise sıralarındaki yolculuğunu tamamlamış olan pek çok gencin öncelikli ideali, eğitim hayatının geriye kalanını kaliteli ve güzel bir üniversitede geçirmek oluyor. Bu konu ile ilgili olarak uzun dönemler boyunca üniversite sınavlarına hazırlık yapan öğrenciler, katıldıkları YKS Yükseköğretim Kurumları sınavları ile eğitim hayatlarının kalan döneminde nasıl bir eğitim alacaklarını da belirlemiş oluyorlar.

Bu noktada her öğrenci için, seçeceği alana göre önem teşkil eden dersler oluyor. Kimi öğrenciler matematik, fizik gibi sayısal derslere ağırlık vermek durumunda kalırken kimi öğrenciler de diğer alanlardaki derslerde yüksek başarı elde etmeye çalışıyor. Bu yazımızda, sizler için önceki sınavları inceleyerek derlediğimiz YKS Türkçe Konuları 2018 bilgilerini paylaşıyoruz.

2018 YKS Türkçe Sınavında Ne Tür Sorular Olacak (2018 TYT YKS Sabah Oturumu Öğleden Önceki Eski YGS Olan Bölüm)

Sözcük Anlamı
Söz Yorumu
Deyim ve Atasözü
Cümle Anlamı
Cümle Yorumu
Paragrafta Anlatım Teknikleri
Paragrafta Konu-Ana Düşünce
Paragrafta Yapı
Paragrafta Yardımcı Düşünce
Ses Bilgisi
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Sözcüğün Yapısı
Sözcük Türleri
Fiiller
Sözcük Grupları
Cümlenin Ögeleri
Cümle Türleri
Anlatım Bozukluğu

gibi konular üzerine ağırlık verecek şekilde Türkçe dersi sınavları yapılmaktadır. Adaylar, bu sınav için başarılı bir sonuç elde etmek adına öncelikle okulda verilen Türkçe derslerini çok iyi takip etmeli, bunun yanı sıra ekstra kütüphanelerde, kitap okuyarak vakit geçirmelidir. Bu sayede teoride elde ettiği bilgileri pratiğe de dökerek, zihninin karşısına çıkan soruları otomatik olarak cevaplamasını da sağlayabilecektir. Bu bağlamda Türkçe sınavı, diğer sınavlara göre pek çok öğrenci tarafından kolay bulunan bir aşamadır.

2018 YKS TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı (1. Oturum)

Konu Dağılımı belli oldu. Bu yıl ilk defa yapılacak olan 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Matematik soru dağılımı hangi konular çıkacak. Pek çok insan için kaliteli ve nitelikli bir eğitim hayatı, gelecekteki hayatlarının kalitesini de belirleyici özelliği olması açısından büyük önem taşımaktadır. Lise serüvenini tamamlayan öğrenciler arasından eğitimlerine üniversite ile devam etmek isteyen pek çok aday, bu sayfada sizler için 2018 YKS Matematik Konuları ve 2018 YKS Matematik konu dağılımı cevaplarını derledik. YKS Yükseköğretim Kurumları sınavları katılarak istedikleri alanda yeterli puanı elde etmek için çaba göstermektedirler.

Bu noktada öncelikle öğrenciler, istedikleri programın aradığı puan türünü bilmeli ve çalışmalarını bu puan türüne göre ağırlık vererek yapmalıdır. Bu kapsamda sayısal ağırlıklı bölümlerden tercih yapacak öğrencilerin öncelikle matematik dersinden yüksek netler elde etmeleri gerekmektedir. Bu sayede iyi bir puan yakalama şansları da yukarılara taşınacaktır.

Sizlere yardımcı olmak adına, geçtiğimiz yıllarda yapılan YKS sınavlarından yaptığımız analizler ile 2018 YKS Matematik Konularını belirledik. Sayfamızda bulunan bilgiler sayesinde, 2018 YKS sınavında daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

2018 YKS Matematik Sınavında Ne Tür Sorular Olacak (2018 YKS Sabah Oturumu Öğleden Önceki Eski YGS Olan Bölüm)
2018 TYT Matematik Konuları

Temel Kavramlar
Sayı Basamakları
Bölme ve Bölünebilme
Rasyonel Sayılar
Ondalıklı Sayılar
Basit Eşitsizlikler
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Köklü Sayılar
Çarpanlara Ayırma
Denklem Çözme
Oran-Orantı
Problemler
Kümeler
Fonksiyonlar
Polinomlar
Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık

2018 TYT Geometri Konuları

Üçgen
Doğruda ve Üçgende Açılar
Dik Üçgen
Özel Üçgen
İkizkenar ve Eşkenar Üçgen
Açı Kenar Bağıntıları
Üçgende Eşlik ve Benzerlik
Üçgende Açıortay
Üçgende Kenarortay
Üçgende Alan
Analitik Geometri
Özel Dörtgenler
Çokgenler ve Düzgün Çokgenler
Paralelkenar
Deldoit
Eşkenar Dörtgen
Kare
Dikdörtgen
Yamuk
Çemberde Açı
Çemberde Uzunluk
Dairede Alan
Katı Cisimler
Prizmalar
Piramitler
Küre
Noktanın Analitik İncelenmesi
Vektörler
Doğrunun Analitik İncelenmesi
Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller

Şeklinde bir konu dağılımın olacağı tarafımızdan öngörülmektedir. Öğrencilerin bu konular üzerindeki eksiklerini gidermeleri, katıldıkları YKS sınavından da yüksek başarı ile ayrılmalarını sağlayacak, bu sayede LYS sınavında da diğer rakiplere göre büyük bir avantaj elde edilebilecektir.


2018 YKS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları, üniversite adayı öğrenciler için büyük bir maratonu ifade ediyor. Bu sürecin içerisine giren öğrenciler, yaşadıkları uzun ve zorlu serüvenin ardından başarılı olmaları halinde 2018 YKS Matematik konuları sayfamızda derledik, diledikleri üniversite programına katılmaya da hak kazanıyorlar.

Hal böyle olduğunda, sınava giren her öğrencinin yüzbinlerce rakibi olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu bilinç içerisinde öğrenciler, çalışmalarına çok erken dönemlerde başlıyorlar ve sınav için gün saymaya başlıyorlar. Burada bilinmesi gereken, üniversitelerin farklı bölümlerinin, farklı puan türlerine göre alım yapıyor olmasıdır. Örneğin sizler, sayısal alanda bir bölüm tercih edecekseniz, matematik dersi sizler için diğer derslerden daha büyük önem taşımaktadır. 2018 Matematik Soru Dağılımı ve YKS Matematik Soruları sayfamızda.

Bu sebepten dolayı sizlere yardımcı olabilmek adına, sayfamızda geçmiş yıllarda gelmiş sorulardan derlediğimiz, 2018 YKS Matematik Konularını çıkardık. Biliyorsunuz ki bu sene yapılan değişiklik ile birlikte, YKS sınavı için matematik ve geometri testleri bir arada yapılacak.

2018 YKS Matematik Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski LYS Olan Bölüm)

Sayılar ve sayı basamakları
OBEB-OKEK
Bölünebilme
Rasyonel sayılar
Eşitsizlikler
Mutlak değer
Üslü ve köklü sayılar
Çarpanlara ayırma
Oran ve orantı problemleri
Denklem çözme
Kümeler
Fonksiyonlar
Kombinasyon ve permütasyon
Binom
Olasılık
İstatistik
Karmaşık sayılar
İkinci derece denklemler
Polinomlar
Mantık
Modüler aritmetik
Logaritma
Parabol
Seriler ve diziler
Limit ve süreklilik
İntegral
Türev

2018 YKS Matematik Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Geometri Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)


konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları, Üniversite maratonuna başlayan yüz binlerce aday için 2018 YKS Geometri konuları ile YKS Geometri soru dağılımı 2018 verileri sayfamızda, öncelikle katılmış oldukları YKS 1. oturum sınavında belirli bir başarı elde edecekler ve sonrasında öğleden sonra yapılacak YKS sınavlarına girecekler. Lisans programlarına kayıt olabilmek için gereken puan türü, ancak YKS 2. oturum sınavları sonrasında belirlenebilmektedir. Bu bağlamda YKS sınavları, genel ortalamaya etkisi açısından okul puanı ve YKS 1. otorum (sabah) sınavından daha önemli olmaktadır.

Öğrencilerin, öncelikle istedikleri alanın puan türünü bilmeleri ve bu puan türüne etki eden derslerin hangilerinin olduğunu tespit etmeleri gereklidir. Bu sayede, puana daha yüksek etki eden dersleri ve konuları da daha detaylı şekilde çalışma fırsatı yakalayabilirler. 2018 YKS Geometri Soru Dağılımı ve YKS Geometri konuları güncel olarak aşağıda.

ÖSYM tarafından alınan karar ile birlikte, bu sene geometri konularının da matematik sınavı içerisinde yapılması kararlaştırıldı. Bizler, geçmiş dönemdeki geometri soruları üzerinden yaptığımız analizler ile, sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 2018 YKS Geometri Konularını sayfamız üzerinden paylaşacağız.

2018 YKS Geometri Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski LYS Olan Bölüm)

Doğruda ve üçgende açılar
Dik ve özel üçgenler
Dik üçgenlerde trigonometri
İkizkenar üçgenler
Eşkenar üçgenler
Üçgenin alanı
Üçgende açıortay
Üçgende kenarortay
Üçgende eşlik
Üçgende benzerlik
Üçgende açı ve kenar bağıntıları
Paralel ve eşkenar dörtgenler
Çokgenler
Yamuk
Dikdörtgen
Çemberlerde açılar ve uzunluk
Daire
Prizma ve piramitler
Küreler
Koordinat düzlemi
Nokta analitiği
Doğrunun analitiği
Dönen ve yansıyan şekiller
Uzay geometrisi
Trigonometri
Çember analitiği
Dış merkezlik tanımı
Parabol
Hiperbol
Elips

2018 YKS Geometri soruları, yeni yapılan düzenleme ile birlikte matematik soruları içerisinde verilecektir.

2018 YKS Fizik Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

YKS Fizik konuları ve soru dağılım nasıl olacak sorusuna yanıt veriyoruz. Öğleden sonraki YKS 2. Oturum Fizik konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları Üniversite sınavlarının ardından meslek seçimi konusunda en kritik aşamaya geçilecektir. Lisede alan seçimiyle başlayan vetire üniversite seçimlerinde netleşerek meslek hayatını doğrudan etkilemektedir. 2018 YKS Fizik Konuları Meslek seçimi de kişinin yaşadığı yerden kurduğu aileye kadar etkisini sürdürmektedir.

Üniversitede doğru bir tercih yapan kişi, meslek hayatında daha rahat edecektir. Bölümlerin çoğu meslek odaklı mesleki eğilim kazandıracak dersler ve uygulamalar sunmaktadır. Fakat bunun üniversiteyle sınırlı kalmaması gerekir. Gerekirse ücretsiz çalışarak alan bilgisini ve tecrübesini diri tutmak gerekir. 2018 YKS Fizik Soru Dağılımı belli oldu. Üniversite bölümün akademik yapısı mesleki açıdan bilgi birikimi sunar. Tecrübe sunan bölümler tıp, hukuk, öğretmenlik ve mühendislik hizmetleridir. Meslek kazanımlarını elde etmek üniversite imkanlarıyla da ilgilidir. Gazetecilik bölümünde okuyan kişiler, fakültelerinde ajans kurabilirler.Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler doğrudan üniversite bölümünün seçimini de etkilemektedir. Meslek kriterleri, ekonomik ve kariyer olarak ayrılmaktadır. Bunun için gerekli akademik kariyer de oluşturulması gerektiğinden bölüm seçimi daha da önem kazanmaktadır. Okurken çalışmanın kolay olması da bu bakımdan değer kazanır.

2018 YKS Fizik Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski LYS Olan Bölüm)

Fizik Bilimine Giriş

Vektör-Kuvvet ve Kuvvet Dengesi

Tork

Ağırlık Merkezi

Basit Makineler

Madde ve Özellikleri

Sıvıların Kaldırma Kuvveti

Basınç

Isı ve Sıcaklık

Genleşme

Doğrusal Hareket

Bağıl Hareket

Dinamik

Atışlar

İş Enerji

Dönme Hareketi

Basit Harmonik Hareket

İtme-Momentum

Kütle Çekimi -Kepler Kanunu- Büyük Patlama

Işık ve Gölge

Düzlem Ayna

Küresel Aynalar

Kırılma ve Renkler

Merceler ve Aydınlanma

Elektrostatik

Elektrik Alan- Elektriksel Potansiyel ve İş

Yüklü Parçacıkların Hareketi

Elektrik Akımı ve Devreler

Temel Dalga Bilgileri

Yay Dalgaları

Su Dalgaları

Ses ve Deprem Dalgaları

Manyetizma

Elektromanyetik İndüksüyon

Sığaçlar

Alternatik Akım ve Transformatör

Dalga Mekaniği (Kırınım-Girişim-Doopler)

Elektromanyetik Dalgalar

Fotoelektrik ve Comptpn Olayı

Özel Görelilik

Atom Modelleri

Atom Altı Parçacıklar

Radyoaktivite

Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

2018 YKS Fizik Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Kimya Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

ÖSYM’nin her yıl yaptığı merkezi sınavlardan olan üniversiteye kabul sınavlarının bütün aşamalarıyla tamamlanmasının ardından 2018 YKS Kimya Konuları ve soruları ne olacak tercih kılavuzları da yayınlanınca bütün öğrenciler merakla sonuçların açıklanmasına odaklandılar. Öğleden sonraki YKS 2. Oturum Kimya konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları açıklandı.

Rehber öğretmenlerin uzman gözüyle öğrencilere yardım olması için tercih çadırları, birimleri oluşturulmaktadır. Bunlar mobil destekli ve interaktif olarak da gerçekleşmektedir. Rehber öğretmenler, öğrencilerin doğru tercih yapmasında oldukça etkilidir. 2018 YKS Kimya Soru Dağılımı nasıl olacak. Doğru tercih yapmak öğrencilerin hayatını doğrudan etkiler. Bu nedenle uzman yardımı almaları gerekir. Rehber öğretmenler bu nedenle her koşulda ve her kanalda öğrenci ile iletişim kurma zorundadır. Bu mecburiyet mesleki mecburiyetten çok insani bir hizmet olarak algılanmalıdır. Çünkü öğrencilerin bilgilendirilmesi, üniversiteyi tanımaları ve tercihleri doğru yapmaları onların bütün hayatını etkiler.

Tercihlerde dikkat edilmesi gereken başarı sıralamaları ve puanlardır. Tercih listeleri yirmi dört haktan oluşur. Bu hakların başarı sıralamasına göre yapılması gerekir. Yeni açılan bölümlerin de göz önünde bulundurulmasıyla rehber öğretmen öğrenci hakkında en doğru kararı vermede yardımcı olmalıdır. Tercihlerin gerçekleştirilmesinde tercih kılavuzu esas alınmalıdır. Yeni açılan bölümler, yeni açılan üniversiteler akademik kadro açısından incelenmelidir. Üniversitelerin iç ve dış yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Öğrencilerin istekleri nihai karar olarak istişare sonucunda ortaya çıkarsa daha verimli olacaktır. Böylece verimli bir üniversite hayatı geçecektir.

2018 YKS Kimya Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski LYS Olan Bölüm)

Modern Atom Teorisi

Kimyasal Hesaplamalar

Gazlar

Sıvı Çözeltiler

Kimya ve Enerji

Tepkimelerde Hız

Kimyasal Denge

Sıvı Çözeltilerde Denge

Kimya ve Elektrik

Karbon Kimyasına Giriş

Organik Bileşikler

Hayatımızdaki Kimya

2018 YKS Kimya Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları. 2018 YKS Biyoloji Konuları 2018 YKS Biyoloji Soru Dağılımı nasıl olacak. Bir üniversitenin fakültesinde istenilen bölümün gerekli puan aralığı ve başarı sıralaması ne kadar yüksek olursa olsun, üniversiteye girmeye hak kazanan kişinin üniversite kalitesini yükselttiği bilinmektedir. Bu durumda üniversite öğrenciye 12 yıllık zorunlu eğitimin ardından bir eğitim değeri katmaz. Öğrenim kriterlerini ortaya koyarak öğrencinin yüksek öğrenim görmesini ve kendini gerçekleştirmesini amaçlar. Bu nedenle öğrenci üniversiteden bir şeyler almak zorundadır. Üniversiteler, çok yönlü ve çok farklı yapılarıyla bir arada yaşamanın en doğal hallerini ortaya koymaktadır.

Pragmatik öğrenci anlayışından modern ve kültürel bir seviyede üniversite hayatında akademik kariyer kombinasyonu farklı fakültelerden seçmeli ders alınarak da sağlanırken, bunu en iyi sağlayan akademik idari kadrolardır. Bu nedenlerle üniversiteler, mimarisi, mevkisi, tarihi ve profiliyle öne çıkmaktadır. Öğrencilerin bu bakımdan üniversite tercihi yaparken prestije de önem vermesi gerekir. Çünkü meslek hayatında üniversite prestiji akademik başarı kariyerinin de önüne geçebilir. Üniversite okumaktan çok hangi bölümün ne tür işlevselliklerle mezun verdiği de önem kazanmaktadır.

2018 YKS Biyoloji Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski LYS Olan Bölüm)

Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler

Organik Bileşikler

Hücre

Madde Geçişleri

DNA-RNA

Protein Sentezi

Enzimler

Canlıların Sınıflandırılması

Ekoloji

Hücre Bölünmeleri

Eşeysiz-Eşeyli Üreme

İnsanda üreme ve Gelişme

Mendel Genetiği

Kan Grupları

Cinsiyete Bağlı Kalıtım

Biyoteknoloji, Evrim

Solunum

Fotosentez

Kemosentez

Sistemler

Duyu Organları

2018 YKS Biyoloji Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

Dili ve Edebiyatı konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları belli oldu. YKS tercihlerinin yapılmasının ardından ilerleyen vetirede tercih sonuçlarının açıklanmasıyla kayıt hakkı kazanılan üniversitelere kayıt yaptırma aşaması başlayacak. 2018 YKS Edebiyat Konuları nasıl olacak. Böylece üniversite hayatı lise mezunları için yeni bir hayat olarak başlayacak. Üniversite seçiminde en önemli noktalardan biri de üniversite bölümlerinin akademik kadrosudur. Kadrolar profesörler, doçentler ve yardımcı doçentlerden oluşmaktadır. Öğretim elemanları kendi alanında unvan sahibi kişiler olur. Akademik kadro ile idari kadro birleşik yapıda olsa da akademik kadroyla yakınlık danışman öğretim elemanı sayesinde daha fazladır. Her öğrencinin danışmanı bulunmaktadır. Birinci sınıfta belirlenen bu durum oryantasyonu kolaylaştırdığı gibi öğrencinin üniversitede her alanda yardıma ihtiyaç duyduğu anda gidebileceği bir merci olarak hizmet vermektedir. 2018 YKS Edebiyat soru dağılımı nasıl olacak. Danışman öğretmenler, öğrenciler ders alma, ders bırakma, der verme, lisans tamamlama, sınavları tamamlama, devamsızlık sorunlarıyla ilgilenme, ders yöntem ve içeriklerinin konuşulması ve gerekirse benimsenmesi konusunda hizmet verirler. Danışman öğretmenler ile öğrencileri arasında akademik bir bağ da olabilir. Bu lisans sonrası seviyede başlar.

Danışmanlık hizmeti sayesinde akademik ilişkiler kurabileceğiniz öğretmenlerinizden, sınavlar hakkında da bilgiler alabilirsiniz. Rektörlük tarafından belirlenen prosedürlere bağlı kalarak öğretmenlerin vize ve final yapma şekilleri ve değerlendirme türleri farklı olabilir. Onun için lise alışkanlıklarıyla üniversitenin iç yapısının işleyişini karıştırmamak gerekir. Öğretmenler ve öğrenciler arasında akademik ilişki ve sosyal ilişki bundan ibarettir.

2018 YKS Edebiyat Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski LYS Olan Bölüm)

Güzel Sanatlar ve Edebiyat

Coşku ve Heyecan Dile Getiren Metinler (Şiir)

Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler

Öğretici Metinler (Edebiyat 9. Sınıf)

Tarih İçinde Türk Edebiyatı

Destan Dönemi Türk Edebiyatı

İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı

Batı Tesirindeki Türk Edebiyatına Giriş (Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı)

Tanzimat Dönemi Edebiyatı (1860-1896)

Servet-i Fünun Edebiyatı (Edebiyat-ı Cedide) (1896-1901) ve Fecr-i Ati Topluluğu (1909-1912)

Milli Edebiyat Dönemi (1911-1923)

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı (1923-…)

Cumhuriyet Döneminde Öğretici Metinler

Cumhuriyet Döneminde Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler (Şiir)

Cumhuriyet Döneminde Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler

2018 YKS Edebiyat Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

Coğrafya konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları belli oldu. Üniversite sınavı dönemi, lise çağındaki eğitimini tamamlamış öğrenciler adına büyük stres yaratabilen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde öğrencinin ve ailesinin ortak bir çalışma yürütmesi ile elde edilemeyecek bir başarının olmadığını söylemek de mümkündür. Bu bağlamda öğrenciler, her öğrenci tarafından merak konusu olan 2018 YKS Coğrafya Konuları ne işte cevabı bu sayfada. öncelikle katılmaları gereken sınavlarda, istedikleri bölüme göre hangi derslerde yüksek başarı elde etmeleri gerektiğini bilmeli, buna göre hareket etmelidirler.

Sözel ağırlıklı alanlardan tercih yapacak öğrencilerin hakim olması gereken alanlardan bir tanesi de coğrafya alanıdır. YKS sınavında öğrencilere coğrafya alanında yöneltilen soruları en yüksek doğru ile cevaplamak 2018 YKS Coğrafya Soru Dağılımı ve 2018 YKS Coğrafya soruları, öğrencinin sözel alanda yapacağı tercihlerdeki şansını da artıracaktır. Bu sebepten dolayı sayfamızda, sizler için bu alanda yüksek puan elde etmek için coğrafya dersinden hangi konulara odaklanmanız gerektiğini paylaşacağız.

2018 YKS Coğrafya Konuları Neler Olacak

İnsan ve doğa ilişkisi
Dünya’nın şekli, günlük ve yıllık hareketleri
Coğrafi konum nedir
Haritalar hakkında genel bilgiler
İklimler hakkında genel bilgiler
Yerkabuğunun şekillenmesi
Beşeri Yapı
Nüfus, nüfusun gelişimi, değişimi
Dünyadaki göçler, göçlerin nedenleri ve sonuçları

Türkiye Hakkında Konular

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi özellikler
Türkiye’nin iklim özellikleri
Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzellikler
Türkiye’de yerleşim, nüfus verileri ve göç bilgileri

Diğer Konular

Bölge türleri
Bölge sınırları
Konumlar ve etkileşimler
Coğrafi keşifler hakkında bilgi
Doğal afetler hakkında genel bilgi
Doğal afetlerden korunma yöntemleri

Doğal Sistemler

Beşeri Sistemler

Mekansal Sentez Türkiye

Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler

Çevre ve Toplum

Ekonomik Faaliyetler

Geçmiş yıllardan günümüze dek yapılan sınavlar arasından yaptığımız incelemelerde, 2018 YKS Coğrafya Konuları, yaklaşık olarak yukarıda belirttiğimiz konular üzerinden olacaktır.

2018 YKS Tarih Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

ÖSYM Öğleden sonraki YKS 2. Oturum Tarih konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları belli oldu. Ortaöğretim mezunlarının lisans alanında yerleştirme sınavlarından yeterli puanı ve başarılı sıralaması elde etmeleriyle kayıt sürecinin başlaması tercihlerin yapılmasıyla hareketlenir. 2018 YKS konuları ÖSYM tarafından açıklandı. YKS tercihleri, üniversite bölümü seçmek gibi basit görünse de kişinin hayatını doğrudan etkileyecek bir karar olduğu için üzerinde dikkatle durulmaktadır.

Üniversitelerin kurumsal yapısı, sosyal ve kültürel hizmetler sunmaktadır. Konaklama, sağlık hizmetleri, sosyal hizmetler birçok üniversite tarafından karşılanmaktadır. Birçok üniversitenin yurt tesisi, apart hizmetleri de bulunmaktadır. Okula yakın olması, yol zahmeti ve masrafının olmaması gibi kriterler burada çok önemlidir. Şehiriçinde ya da şehir dışında okuyan bir öğrenci için okulun konaklama yerine olan mesafesi çok önemlidir. Çünkü bahar ve güz dönemlerinden oluşan bir yıllık planlar, vize ve final haftalarının yedi haftalık periyotlar sonunda gerçekleşmesiyle ya çok soğuk havalara ya da çok sıcak havalara denk gelebilir. Okuduğunuz şehirle ilgili olarak biraz değişiklik gösterse de konaklama yerinin yakınlığı derse devam ve sınavlara odaklanma açısından oldukça önemlidir.

2018 YKS Tarih Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski YKS Olan Bölüm)

Tarih Bilimi

Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar

İlk Türk Devletleri

İslam Tarihi ve Uygarlığı

Türk-İslam Devletleri

Türkiye Tarihi

Beylikten Devlete (1300-1453)

Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453-1600)

Arayış Yılları (17. Yüzyıl)

Avrupa ve Osmanlı Devleti (18. Yüzyıl)

En Uzun Yüzyıl (1800-1922)

1881’den 1919’a Mustafa Kemal

Milli Mücadele’nin Hazırlık Dönemi

Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler

Türk İnkılabı

Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri

Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası

Atatürk’ün Ölümü

Yüzyılın Başlarında Dünya

İkinci Dünya Savaşı

Soğuk Savaş Dönemi

Yumuşama Dönemi ve Sonrası

Küreselleşen Dünya

Türklerde Devlet Teşkilatı

Türklerde Toplum Yapısı

Türklerde Hukuk

Türklerde Ekonomi

Türklerde Eğitim

Türklerde Sanat

2018 YKS Tarih Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. 2018 Tarih YKS konuları ösym tarafından belirlendi. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Felsefe Grubu Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)


konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları belli oldu. Yeni açılan üniversite kurumları, bölümler, tecrübeli idari ve akademik kadrolar, prestijli okullar öğrencilerin ilgi odağı haline gelmektedir. 2018 YKS Felsefe Grubu Konuları soru dağılımı nasıl sizler için sayfamızda derledik.

Öğrencinin daha önceden karar vermesiyle odaklanma sonucunda kayıt hakkı kazandığı ve daha önceden araştırıp bildiği üniversiteye gitmesini sağlayan kararlılık vetiresini olumsuz geçirenler doğru tercih yapmak konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Herkes lise alanına göre tercih yaparken kimileri de ilgili puan türlerinin yüksek olmasına nazara tercihini keyfi olarak yapmaktadır. 2018 YKS Felsefe Grubu konu dağılımı nasıl olacak.

Doğru tercih, sınav öncesinde başlayan bir vetirenin devamı olarak kararlılıkla ortaya çıksa da kararsız olanlar için bölüm araştırmaları yapan rehberlik servisleri gerekli testlerle bunu belirlemektedir. Bunların hepsi kağıttaki gerçekler olarak birey gerçeklikle olan bağını belki de zayıflatmaktadır.

Bu nedenlerle doğru tercih, kişinin yapmaktan mutlu olacağı mesleği seçmesiyle sağlanır. Meslek hayatında üniversitenin öğrenciye bağlı olarak etkileri çoktur. 2018 YKS Felsefe soruları ve konuları ösym tarafından öğrenciler için hazırlandı. Birçok üniversite ismiyle prestij sağlasa da öğrencinin üniversitede geçirdiği süre öz geçmiş açısından daha faydalı olabilir.

Üniversitede mesleki eğilim odaklı hazırlıkların arttırılması söz konusudur. Bu nedenle de meslek seçiminde üniversite bölüm seçimi bağdaşmaktadır. Doğru tercihin ancak kişinin özgür iradesiyle sağlanacağı ve bölümlerin araştırılmasıyla netlik kazanacağı aşikardır. Kişiler beklentilerini ve karakter özelliklerini iyi analiz etmelidir.

2018 YKS Felsefe Grubu Konuları Neler Olacak (2. Oturum Eski YKS Olan Bölüm)
Mantık Konuları

Mantığa Giriş
Klasik Mantık
Mantık ve Dil
Sembolik Mantık

Psikoloji Konuları

Psikoloji Bilimini Tanıyalım
Psikolojinin Temel Süreçleri
Öğrenme Bellek Düşünme
Ruh Sağlığının Temelleri

Sosyoloji Konuları

Sosyolojiye Giriş
Birey ve Toplum
Toplumsal Yapı
Toplumsal Değişme ve Gelişme
Toplum ve Kültür
Toplumsal Kurumlar

2018 YKS Felsefe Grubu Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından Felsefe Grubu soru dağılımı nasıl, eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 YKS Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı (2. Oturum)

Dil konuları 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2018 YKS sınavları belli oldu. Tercih sırasında dikkat edilmesi gerekenlere rehberlik servisinden hizmetler alarak ulaşabilirsiniz. 2018 lys yabancı dil soruları nasıl olacak. Tercih sonrasındaki yerleşme sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite kriterlerinize göre kazanmış olduğunuz bir okula kayıt yaptırma hakkına sahip olacaksınız. YKS İngilizce Konuları 2018 YKS Almanca Fransızca Dil Konuları ÖSYM yeni sistem.

Üniversite hayatı önlisans ve lisans olarak ayrılır. Lisans öğrenimi dört yıllık fakülteleri kapsar. Bu süre zarfında üniversitenin sunduğu akademik, sosyal ve kültürel faaliyetlerden yararlanmak gerekir. Çünkü üniversite bireyi topluma adapte eden en önemli yerlerden biridir. Bu nedenle sosyalleşme ve akademik başarı gösterme kişinin çok yönlü olarak yetişmesini ve lisansını başarıyla tamamlayıp mezun olmasını sağlar.

Önemli olan dört veya iki senenin planlanmasında akademik başarı ile sosyal ve kültürel hayatın doğru zamanlarda ve tercihlerde çakışmadan yürütülmesidir. Bu nedenle ders içeriklerine, devam zorunluluklarına iyice bakılmalıdır. Her fakülte ve bölümün ders içerikleri fakülte ortak dersi, bölüm dersi ve üniversite ortak dersi olarak alanlara ayrılıp farklılık gösterir. Bu durumda devam zorunlulukları da farklıdır. 2018 lys yabancı dil konuları belirlendi mi.

Uygulama derslerine devam zorunluğu bazen yüzde yüz iken, teori derslerinde devam zorunluluğu yüzde altmışlara kadar düşmekte ya da hiç olmamaktadır. Bu bölüme göre değişmektedir. Mühendislik bölümlerinde hazırlık ve staj uygulamaları olduğundan daha da planlı hareket etmek gerekir.

2018 YKS Yabancı Dil Konuları Neler Olacak

Kelime Bilgisi

Dilbilgisi

Cloze Test

Cümleyi Tamamlama

İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma

Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma

Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma

Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma

Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma

Diyalog Tamamlama

Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

2018 YKS Yabancı Dil Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. Öğrencilerin bu konular arasından Yabancı Dil soru dağılımı nasıl, eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, 2018 YKS yabancı dil konuları örnekleri sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

----------Kaynak --------------
internetten Bazi Sayfalardan ALINTIDIR

Kommentare: